הגדרת ואבחנה

הימורים - הגדרה

בעיית ההימורים מסווגת ע"י מקצוע בריאות הנפש כהפרעה של שליטה בדחפים IMPULSE CONTROL DISORDERS  . על פי ארגון הבריאות העולמי: "הימור פתולוגי הוא הפרעה המורכבת מאפיזודות תכופות וחוזרות של הימורים, השולטות בחיי הפרט עד כדי פגיעה בערכים במחויבויות החברתיים, תעסוקתיים, חומריים ומשפחתיים שלו. הסובלים מהפרעה זו עלולים לסכן את מקור פרנסתם, להסתבך בחובות כבדים, לשקר ולהפר את החוק כדי להשיג כסף או להתחמק מתשלום חובות." 

ההבחנה בין הימורים חברתיים או מזדמנים לבין הימורים כפייתיים באה לידי ביטוי בשלושה מישורים:

  • השלכות ההימורים - ההימור החברתי יכול לגרום נזק כספי או אחר חד פעמי בעוד שהימור כפייתי יש לו השלכות קשות. התמכרות להימורים דומה בחומרתה להתמכרויות מוכרות אחרות כמו התמכרות לסמים ולאלכוהול. הסובלים מהפרעה זו עלולים לסכן את מקור פרנסתם, להסתבך בחובות כבדים, להפר את החוק ולפרק את המסגרת המשפחתית.
  • זמן המושקע בהימורים - בהימור חברתי יש השקעת זמן מוגבלת בעוד הימור כפייתי גורר את המהמר לשעות ארוכות של הימורים תוך תחושת אובדן זמן. כמו כן בשעה שאינו משחק, המהמר הכפייתי טרוד בהשגת המשאבים ובתכנון פעילות ההימורים הבאה.
  • מטרת ההימור - הימור חברתי נעשה לשם הנאה ובילוי בעוד הימור כפייתי נעשה למען הריגוש, הפגת מתח, בריחה ממציאות, ניסיון להשיג רווח קל ומהיר.

בין המהמרים המזדמנים והחברתיים, יהיו מי שמשיכתם למשחקי מזל אלו תוביל אותם להתמכרות להימורים. 

 סימנים לבעיית הימורים

בעיית הימורים יכולה להתחיל באירוע בודד שבו אדם מפסיד סכום כסף גבוה, או במספר אירועים ברצף, בהם אדם מפסיד כספים וצובר חובות. חוסר מודעות עלול לגרום למצב של התמכרות להימורים (הימור כפייתי), המתבטאת בחוסר יכולת לשלוט בהימורים, בדיוק כפי שמכור לאלכוהול אינו יכול לשלוט בשתייה שלו.
 
עבור רוב האנשים, הימורים הם פעילות מהנה שנעשית מתוך בחירה, מדי פעם. אצל חלק מהאנשים הימורים הופכים לבלתי נשלטים והם מאבדים את היכולת לבחור מתי וכמה להמר.
 
הימור כפייתי פוגע באנשים מכל שכבות הציבור. בצד הנזק למהמר עצמו, נפגעים כל אלו שחיים בסביבתו כמו חבריו, עמיתיו לעבודה ובעיקר בני משפחתו. ההתמכרות להימורים דומה בחומרתה להתמכרויות מוכרות אחרות כמו התמכרות לסמים ולאלכוהול. הסובלים מהפרעה זו עלולים לסכן את מקור פרנסתם, להסתבך בחובות כבדים, לשקר, להפר את החוק ולפרק את המסגרת המשפחתית.
 
הימור כפייתי הוא לא הרגל רע, אלא הפרעה של שליטה בדחפים. הימור כפייתי הוא הרסני למשפחה, לחיי החברה ולקריירה המקצועית של המהמר. כספים המיועדים לצרכים בסיסיים כמו מזון, תשלומי שכר דירה, חשמל וכד' הופכים לכספי הימורים. החובות לבנקים, לבני משפחה, לחברים ולמלווים בשוק האפור תופחים למימדים בלתי אפשריים. חלק מהמהמרים הללו נהיים אובדניים. רובם יזדקקו לעזרה כדי להפסיק את הפגיעה הנגרמת להם ולמשפחתם כתוצאה מההימורים.
 
אנשים שבוחרים להמר צריכים לנקוט באמצעים כדי להפחית או להימנע מהסיכון לאבד שליטה ולפתח בעיות. כמו כן, עליהם להיות מודעים לסימנים המעידים על קיומה של בעיית הימורים.