שפ"ח חולון

השירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ"ח) הינו מחלקה במינהל החינוך של עיריית חולון.
מטרת השירות הפסיכולוגי החינוכי, היא לסייע בקידום הסתגלותם התקינה של התלמידים במערכות החינוכיות השונות, על ידי התערבות פסיכולוגית במישור הפרטני, המערכתי והדיאגנוסטי.

השירות הפסיכולוגי מכיר בחשיבות מימוש יכולת הלמידה של כל תלמיד/ה, תוך שימת דגש על התפתחותו הרגשית, תפקודו החברתי והסתגלותו לחברה ולערכיה.
תפיסת השירות הפסיכולוגי חינוכי הינה עבודה משותפת של המסגרת המשפחתית והבית ספרית, או במילים אחרות, שיתוף פעולה בין המבוגרים המשמעותיים בחיי הילד.

המענה הפסיכולוגי ניתן לתלמידים בגני החובה, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. הפסיכולוג מסייע למערכות השונות בהתייחסות לתלמיד בחיי היום יום בכלל ובמצבי לחץ וחירום בפרט.

הפנייה לפסיכולוג החינוכי נעשית בדרך כלל באמצעות הגננת, מנהל/ת בית הספר, יועצ/ת בית הספר או גורם אחר מהצוות החינוכי שבבית הספר.

בנוסף, קיים שירות פסיכולוגי משלים (שפ"ם), המספק שירותי פסיכולוגיה וטיפול, אשר אינם נכללים בסל השירותים הבסיסי, כדוגמת: אבחונים פסיכולוגים, פסיכו-דידקטיים, טיפולים פרטניים, הדרכות הורים, הרצאות, סדנאות וקבוצות טיפוליות. כמו כן, במסגרת השפ"ם קיימות תוכניות ייחודיות הפועלות ברחבי העיר:

 • דלת פתוחה
  התוכנית מהווה חלק מ'התכנית הלאומית לילדים בסיכון' ומטרתה לאפשר מענה פסיכולוגי ראשוני לנערים ולנערות, בגילאי 16-18, הלומדים במסגרות החינוכיות בעיר. תקופת גיל ההתבגרות היא תקופה סוערת, במהלכה נוטים המתבגרים להתמודד עם מורכבות הנוגעת לגיבוש הזהות העצמית, קשיים במערכות היחסים עם קבוצת השווים, בעולם הממשי והווירטואלי, מורכבות במערכות היחסים עם ההורים ובני המשפחה, קשיים בתחום הלימודי, התנסויות ראשוניות במערכות יחסים זוגיות ובמיניות ועוד. במסגרת התוכנית, אנו מציעים עזרה בהתמודדות עם קשיים אלה ואחרים. בני הנוער שיפנו אלינו, יזכו למענה טיפולי קצר מועד, בו ייערך בירור מוקדי הקושי וניסיון לסייע בהתמודדות ממוקדת. במידת הצורך הנער או הנערה יופנו להמשך טיפול מתאים במסגרות הקהילה.
 • פרוייקט הכלה
  על מנת לאפשר לכל התלמידים להיות חלק מהסביבה בה הם חיים ולממש עצמם באופן מיטבי, אנו מציעים מפרט שירותים לתמיכה ושיפור הרווחה הנפשית של תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. בין השירותים המוצעים, קבוצות למיומנויות חברתיות, טיפולים והדרכות הורים, ארוכי טווח וקצרי טווח, סדנאות לצוות חדר המורים לחיזוק המסוגלות להכלת התלמידים, ועוד.
 • פרוייקט תיכונים
  מתן שירות פסיכולוגי לתיכונים בעיר הכולל קונסולטציה לצוות, אבחון וטיפול ע"פ צרכי המסגרות החינוכיות.
 • חדר שלווה
  חדר שלווה הינה תכנית חינוכית-טיפולית לילדים, הניתנת במסגרת בית הספר. התוכנית נותנת מענה טיפולי לילדים על רקע קשיים רגשיים, חברתיים, משפחתיים או בעקבות חשיפה לחוויות טראומטיות. התוכנית מסייעת לבית הספר לעצב מקום פיזי- חדר השלווה, כמסגרת תרפויטית. כל הילדים והוריהם, המקבלים מענה בתוכנית, נמצאים בקשר עם הצוות הטיפולי, המורכב מפסיכולוגית, תרפיסטית ויועצת ביה"ס. תפיסת העבודה של חדר השלווה נשענת על ההנחה, כי תרפיה בית ספרית הנתמכת על ידי המבוגרים המשמעותיים שבחיי הילדים, בבית הספר ובבית, משפרת את איכות היחסים שבין הילדים לבין המבוגרים, מגדילה את גורמי ההגנה, מצמצמת את גורמי הסיכון ותורמת להשתלבות פרודוקטיבית יותר בבית הספר.
 • מעג"ן מורחב
  תכנית מעג"ן, היא תכנית התערבות מערכתית רב- תחומית, הנוגעת במגוון תחומי ההתפתחות השונים. התוכנית מיועדת לילדים המגלים קושי בתפקוד במסגרות החינוך בגיל הרך. צוות המעג"ן הינו מערך של בעלי מקצוע מן התחומים ההתפתחותיים, הפועל בשיתוף עם הצוות החינוכי במסגרות החינוכיות. מטרות התוכנית הינן זיהוי ואיתור ילדים מתקשים וקידומם באמצעות: הדרכת צוותים חינוכיים, הדרכת הורי הילדים, הפנייה לגורמים טיפוליים, הגברת יכולתן של גננות לתכנן וליישם דרכי עבודה דיפרנציאליות לכלל ילדי הגן על פי יכולות וקשיי הילדים, יצירת קשר עם השירותים בקהילה (בריאות ורווחה) ובניית דפוס של שיתוף פעולה עמם להנגשת השירות לילדים ולמשפחותיהם.
 • שפ"ם הורים
  השירות מציע מגוון שירותים פסיכולוגיים במחיר מסובסד להורים. בין השירותים המוצעים- אבחון פסיכודידקטי, פסיכולוגי ודידקטי, טיפול פסיכולוגי, הדרכת הורים, הרצאות ועוד. יש לציין, כי השירות מיועד לשירותים אשר אינם ניתנים במתווה השפ"ח הבסיסי.
 • מעג"ן עירייה
  תכנית מעג"ן עירייה הינה תכנית לאיתור, קידום והעשרה, לילדים בגילאי 0-6, המגלים קושי במגוון תחומי התפתחות. מטרת התוכנית הינה ביצוע איתור מוקדם והפנייה לגורמים אבחוניים טיפוליים רלוונטיים בקהילה, מתן טיפול בגן, הדרכה לצוותים החינוכיים והדרכה ממוקדת להורי הילד. צוות התוכנית כולל קלינאית תקשורת, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגים, גננות שיח, ומנתחת התנהגות.

צור קשר:
טלפון: 03-5027050
שעות מענה טלפוני: א-ה -8:00-16:00, ו -8:00-12:00
מייל: PsychoS@holon.muni.il
מנהל השפ"ח: ד"ר ישראל אפל: israelap@Holon.muni.il
רכזת הפרוייקט: גב' נטלי רוטזק: natalier@Holon.muni.il
פקס: 03-5017916

פרויקטים נוספים

برام سخنين

كلمة رئيس بلدية سخنين د. صفوت أبو ريا: يعتبر مركز براعم من اهم المراكز في مدينة سخنين ويعتبر اللؤلؤة التي تعطي الخدمات للطفولة المبكرة. كي

קרא עוד »
דילוג לתוכן