הסניף הישראלי של AIEJI

 

פעילויות הסניף הישראלי של  AIEJI (International Association of Social Educators)

במטרה לקדם את פיתוח הפרופסיונאלי של העוסקים בתחום החינוכי-סוציאלי, החליטה עמותת אפשר להקים סניף ישראלי של הארגון הבינלאומי של העובדים החינוכיים-סוציאליים. הקשר עם העולם מאפשר ללמוד ממדינות אשר המקצוע מפותח בהם הרבה יותר מאשר בישראל, וכן ללמוד ממדינות הנמצאות כמונו בשלבים שונים של חיפושי דרך. כמו-כן, ניתן לנו לא פעם להציג בגאווה בפני אחרים את ההשגים וההצלחות במפעלים חינוכיים-טיפוליים בארץ.
 
ההחלטה התקבלה לאחר אירוח בירושלים (ספטמבר 1999) של סמינר בינלאומי בנושא נוער במצבי מעבר בין-תרבותי, ואשר התקיים בחסות הארגון הבינלאומי.
מאז הקמתו, פועלים חברי הסניף הישראלי של AIEJI כדי לנצל באופן מרבי את הקשר עם הארגון הבינלאומי במטרה להאיץ את תהליך מיסוד המקצועות החינוכיים-סוציאליים בישראל.
ד"ר עמנואל גרופר, חבר הנהלת הארגון הבינלאומי מרכז פעילות זו במסגרת עמותת "אפשר", ולהנהלת הסניף הישראלי הוזמנו בנוסף לחברי הנהלת "אפשר" גם נציגים מסוכנויות שונות: קידום נוער במשרד החינוך, השירות לנוער וצעירים במשרד הרווחה, עמותת בית חם, המינהל לחינוך התיישבותי , פנימייתי ועליית הנוער, מנהלי הפנימיות הטיפוליות והשיקומיות, המסלול לקידום נוער במכללת בית ברל ועוד.

 

נקודות ציון בפעילותו של הסניף הישראלי של AIEJI

  • הפעולה הגדולה והמשמעותית ביותר התקיימה בספטמבר 1999, בה ארגנו בירושלים סמינר בינלאומי בחסות AIEJI  שהוקדש לנוער במצבי מעבר בין-תרבותי. בסמינר זה השתתפו כל חברי ההנהלה של הארגון הבינלאומי אשר גם הרצו בתחומי מומחיותם ולאחר מכן קיימו את הישיבה החצי שנתית של הנהלת AIEJI בתל אביב.
  • בשנת 2001, יזם הסניף הישראלי יציאת משלחת בת כ-20 איש מישראל, להשתתף בקונגרס העולמי ה-15 של AIEJI שהתקיים בברצלונה. החשיפה של עמיתינו מישראל לעובדים חינוכיים-סוציאליים מ-34 מדינות שונות,  נראית בעינינו גם כיום, כבעלת ערך רב וכתרומה משמעותית ביותר לכל אחד מהם.
  • בינואר 2002, נערך כנס היסוד הרשמי של הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי לעובדים חינוכיים-סוציאליים  בכפר הנוער "הכפר הירוק". הסניף הישראלי, שהוקם ביוזמתה של עמותת "אפשר", חרת על דגלו לפעול ביחד עם כל הגורמים המעוניינים למען קידום הפרופסיה של העבודה החינוכית-סוציאלית בישראל. כנוס זה הסתיים בגיבוש הסכמה על הצהרת "הכפר הירוק".
  •  ארגון משלחת ישראלית בת 7 איש שיצאה להשתתף בקונגרס העולמי של AIEJI בנובמבר 2005 במונטיבידיאו, אורוגווי.
  • הפקת גירסה עברית לקוד האתי של AIEJI
  • הפקת גרסה עברית למסמך האירופי המגדיר את עקרונות המקצוע החינוכי-סוציאלי וארגון יום עיון בפנימיית "עלומים" לשם הפצתו של המסמך ודיון על מהותו.
  • יצירת פרויקט משותף עם עמיתים מגרמניה, בתמיכת קרן פרץ נפתלי, שבמסגרתו התקיימו שני סמינרים. בשנת 2007 בישראל, בשנת 2008 בגרמניה ובספטמבר 2009 פורסם ספר באנגלית המסכם את הדיאלוג הגרמני-ישראלי בנושא עבודה חינוכית סוציאלית.: Challenges for Child & Youth Care: A German – Israeli Dialogue. Emmanuel Grupper, Josef Koch & Friedhelm Peters (Eds).
  • בחודש נובמבר 2009 התקיים מפגש חברים בכפר הנוער נחלת יהודה לשם השקתו של הספר הישראלי-גרמני.
כתובת הסניף הישראלי:
 ד"ר עמנואל גרופר, סגן נשיא AIEJI ויו"ר סניף AIEJI-ISRAEL
עמותת "אפשר" ת.ד. 53296 ירושלים 91531
טל: 6278905–02 , פקס: 6228904–02 , נייד: 221460–056
דואר אלקטרוני: emang@kfar-olami.org.il